
Podstawą każdego dachu jest szalunek dachowy przystosowany do zbijania i montażu gontów.
Rodzaj, spadek, grubość i rodzaj materiału szalunku dachowego muszą być zgodne z lokalnymi przepisami budowlanymi.
Deskowanie dachu musi być mocne, stabilne i gładkie, aby można było na nim łatwo, ale przede wszystkim bezpiecznie montować gonty.
Deskowanie dachu musi być wystarczająco mocne, aby:
Utrzymać pokrycia dachowe i dekarzy
Bezpiecznie wytrzymać zwiększone obciążenie w postaci ułożonych gontów
Znosić stałe obciążenie w postaci pokrywy śnieżnej
Wytrzymać silny wiatr
Mocno trzymać gwoździe
Wszystkie te warunki muszą być spełnione przez cały okres eksploatacji i przy każdym kolejnym montażu gontów.
Przyjrzyjmy się 3 różnym rodzajom materiałów nadających się na szalunki dachowe.
1. Sklejka
Sklejka to materiał wykonany z cienkich warstw drewna sklejonych ze sobą, przy czym włókna każdej warstwy biegną prostopadle do siebie, aby zapewnić większą wytrzymałość i stabilność wymiarową. Liczba warstw jest zwykle nieparzysta, tak że włókna warstw zewnętrznych są skierowane w tym samym kierunku.
Ważne punkty dotyczące instalacji: Pionowe łączenia poszczególnych desek należy układać naprzemiennie nad różnymi krokwiami (w szachownicę). Połączenie pionowe musi zawsze znajdować się na krokwi z wystarczającym zakotwieniem mechanicznym. Odległość między krokwiami nie może przekraczać 600 mm. Pomiędzy poszczególnymi arkuszami sklejki należy pozostawić odstęp 3 mm (o ile producent nie zaleci inaczej).
2. Płyty OSB
Płyty OSB to trzy- do pięciowarstwowe płyty konstrukcyjne wykonane z zorientowanych wiórów wielkopowierzchniowych, które pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury, przy użyciu żywic syntetycznych jako spoiwa, są prasowane aż do uformowania z nich płyt wielkopowierzchniowych.
OSB to płyta drewnopochodna, opracowana specjalnie dla branży budowlanej. Płyty OSB mogą być stosowane do celów nośnych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. . Płyta OSB jest dostępna do rozwiązań konstrukcyjnych oraz do celów dekoracyjnych/nienośnych.
W Europie znane są 2 podstawowe klasy odpowiednie dla konstrukcji gontowych. OSB/3: Płyta konstrukcyjna do lekko wilgotnych środowisk (na zewnątrz, wewnątrz) OSB/4: Płyta konstrukcyjna do stosowania w miejscach o zwiększonych obciążeniach mechanicznych i podwyższonej wilgotności W przypadku dachów gontowych można stosować wyłącznie płyty OSB/3 lub OSB/4.
Płyty OSB montuje się również z zachowaniem szczeliny dylatacyjnej min. 3 mm. Nie jest konieczne stosowanie połączenia: pióro/wpust. Pamiętaj, że płyty OSB mogą wchłaniać wilgoć z otoczenia, a tym samym zwiększać swój rozmiar, co może prowadzić do zwijania się, wybrzuszeń lub fałd.
3. Drewniane deski
Zamiast płyt wielkoformatowych szalunki można wykonać z desek. Użyj maksymalnie 150 mm szerokości i około 24 mm grubości, aby zminimalizować wypaczanie. Ułóż elementy w szachownicę. Jeśli deski zostaną przybite gwoździami do tej samej krokwi bez zmiany, krokwie osłabną i cała konstrukcja dachu może się przemieścić, a w konsekwencji może dojść do uszkodzenia gontów. Deski muszą być dobrej jakości i wysuszone. Nigdy nie używaj mokrej tarcicy lub deski szalunkowej. Liczba gwoździ musi zapobiegać skręcaniu się desek. Każda deska musi być przybita co najmniej 2 gwoździami do każdej krokwi.
Grubość deskowania dachu w zależności od rozpiętości krokwi Rozpiętość nośnych elementów konstrukcyjnych dachu może wynosić od 600 do 1500 mm i zależy od rodzaju konstrukcji dachu oraz wymaganej nośności. W zależności od rozpiętości elementów konstrukcyjnych oraz zastosowania materiału szalunkowego należy dobrać odpowiednią grubość materiału szalunkowego. Szczegółowe wymagania można znaleźć w lokalnych przepisach budowlanych. W tabeli przedstawiono zalecane grubości:
Odległość krokwi (mm) Grubość sklejki (mm) Grubość płyty OSB-3 (mm) Grubość deski (mm)
600 12 12 20
900 18 18 23
1200 21 21 30
1500 27 27 37
Wskazówki, jak zminimalizować niepożądane efekty szalunków dachowych:
Regularnie wietrz strych/poddasze. Zapobiegnie to wzrostowi wchłaniania wilgoci przez szalunek dachu, a tym samym ograniczy niepożądane ruchy konstrukcji drewnianej.
Ruchy konstrukcji dachu często powodują falowanie gontów. Nie należy od razu montować dużych płyt (sklejka, płyta OSB), należy je pozostawić na jakiś czas w środowisku instalacyjnym, aby się zaaklimatyzowały. Ograniczy to pęcznienie desek i późniejsze zwijanie się gontów. Zachować szczelinę dylatacyjną z każdej strony min. 3 mm.
Drewniany szalunek należy jak najszybciej pokryć hydroizolacją zabezpieczeniową, aby zapobiec niepożądanemu zawilgoceniu konstrukcji dachu.
Materiały nieodpowiednie do deskowania dachu
Płyty cementowo-włóknowe
Płyty gipsowo-kartonowe
Beton komórkowy
Panele izolacyjne
Materiały te nie nadają się do bezpośredniego montażu gontów IKO. Nie zapewniają odpowiedniej podstawy do zakotwiczenia gwoździ. W przypadku montażu gontów bezpośrednio w danych materiałach istnieje ryzyko przebicia główki gwoździa przez powierzchnię gontu lub niedostatecznego wbicia gwoździa w podłoże. Wbijając gwóźdź w powierzchnię gontu, może dojść do oderwania gontu od podłoża i jednoczesnego napływu niesionych wiatrem wód opadowych lub podciągania kapilarnego wody. Niewystarczające wbicie gwoździa/wystającej główki gwoździa uniemożliwi sklejanie się poszczególnych warstw gontu i tym samym jego późniejsze odrywanie, lub perforacja górnej warstwy gontu prowadząca do przecieku.
Konstrukcje dachowe muszą być wykonane z zalecanych materiałów iz odpowiednią wentylacją, zgodnie z instrukcją montażu IKO.